1Úvod

Tato kapitola popisuje některé důležité aspekty ve světě Internetu věcí. Jak bylo uvedeno v [1], Internet věcí (IoT) je síť fyzických objektů, zařízení, dopravních prostředků, budov a dalších objektů, které obsahují elektroniku, software, senzory a síťové připojení, což umožňuje těmto objektům shromažďovat data a navzájem si je posílat.

Na Internet věcí se v poslední době zaměřuje nemalá pozornost. Je základem pro poskytování dříve nepředstavitelných služeb propojením "věcí", jako jsou senzory, akční členy (nebo také aktuátory, jedná se o technické zařízení, které přenáší výstupní signál z regulátoru do regulované soustavy, příkladem je motor, ventil, apod.), zařízení spotřební elektroniky, dopravní prostředky a domácí spotřebiče, do Internetu. Komunikace mezi zařízeními IoT a systémy přes Internet umožňuje, aby IoT zařízení byly ovládané a řízené vzdáleně, a to pomocí existující infrastruktury sítí, což vytváří příležitosti pro větší integraci fyzického světa a počítačových systémů. Využití Internetu věcí vede ke zlepšení efektivity a přesnosti daného procesu a také k ekonomickému přínosu (např. snížení nákladů na vytápění pomocí regulace topení, žaluzií, apod.).

image
Internet věcí

Pole působnosti nasazení IoT aplikací je velice široké. Technologie IoT umožňuje rozšiřovat interakci dopravních prostředků s lidmi nebo okolním prostředím: inteligentní řidič (služby umožňující pomoc řidičům), propojené lodě (služby pro lepší komunikaci lodí) nebo sledování dopravních prostředků. Navíc IoT umožňuje zlepšit využití fyzických prostor, jako jsou inteligentní budovy, chytré domácnosti či obchody. Existuje také široká škála aplikací v oblasti zdravotnictví, jako například příjem pacientů v chytrých nemocnicích, dálkové sledování zdraví pacientů (telemedicína) či diagnostika zařízení. Dnes již lze IoT aplikace nalézt v chytrých městech jako například automatické řízení veřejného osvětlení, parkování, odpadové hospodářství, sledování dopravy nebo životního prostředí [2]. Příkladem je iniciativa Smart City, jejíž hlavní pozornost je zaměřena na zlepšení života občanů měst (sledování a interpretace stavu a využívání majetku města, optimalizace dopravy, apod.).

V ekosystému IoT jsou v dnešní době velmi populární zařízení, která se označují jako nositelná elektronika (wearables) a také chytrá zařízení jako jsou chytré hodinky a chytré brýle (brýle pro virtuální a rozšířenou realitu, obecně se jedná o brýle s elektronikou). Kromě toho existuje mnoho aplikací v oblasti bezpečnosti a přístupových systémů.

Na druhé straně se technologie IoT využívá také k optimalizaci a zdokonalení provozních pracovních procesů a výkonů tak, aby bylo možné zvýšit produktivitu v nejrůznějších průmyslových aplikacích.

Zkratka M2M (Machine to Machine) označuje zařízení, která jsou navzájem propojena, zaznamenávají události, kterými jsou typicky hodnoty měření dané veličiny, a posílají tato data skrz síť do aplikace, která tato data překládá do využitelné informace.