1Přehled perspektivních vysokorychlostních datových rozhraní

Datová rozhraní se dají podle fyzických médií, která přenášejí data mezi hostitelem a připojeným zařízením, rozdělit do několika kategorií. Nejpoužívanějšími kategoriemi jsou:

Každé z výše uvedených typů rozhraní má své klady a zápory, jež určují převládající způsob jejich využívání. Obecně se dá říci, že hlavními parametry při výběru typu rozhraní jsou cena (výhoda metalických rozhraní), rychlost (výhoda optických rozhraní) a mobilita (výhoda bezdrátových rozhraní).

Rozhraní USB patří mezi metalická rozhraní a je jedním z nejrozšířenějších hlavně díky své nízké ceně a vysoké rychlosti. Jeho hlavní konkurent, rozhraní Firewire nikdy nedosáhlo takového rozšíření, především kvůli vyšší ceně při obdobné rychlosti.

V dnešní době se jako nejvážnější konkurence pro rozhraní USB 3.0 jeví rozhraní Thunderbolt, v nynější verzi metalické, nabízející vyšší přenosové rychlosti při menší režii a širší možnosti vývoje do budoucna (počítá se totiž i s optickou verzí). Rozhraní Thunderbolt je v podstatě externí variantou sběrnice PCI Express a již nyní je využito v několika produktech firmy Apple (např. pro připojení monitorů).

Výhody rozhraní Bluetooth tkví především v mobilitě připojených účastníků a v rychlosti jeho implementace. Jelikož se jedná o bezdrátové rozhraní, jsou často zmiňovány právě tyto dva benefity v porovnání s klasickými „pevnými“ rozhraními.

Srovnání parametrů vybraných typů současných rozhraní

Rozhraní

Přenosová rychlost

Dosah

Typ rozhraní

USB 3.0

Až 5 Gbit/s

cca 3 m

Metalické

USB 2.0

Až 480 Mbit/s

5 m

Metalické

Firewire 800

Až 3,2 Gbit/s

10 m

Metalické

Thunderbolt

Až 10 Gbit/s

3 m

Metalické/Optické

Bluetooth 2.0

Až 3 Mbit/s

Základní 10 m

Bezdrátové

HDMI 1.4

Až 10,2 Gbit/s video

cca 10m

Metalické

Wi-Fi (802.11n)

Až 600 Mbit/s

Stovky m

Bezdrátové

PCI Express 3.0

Až 256 Gbit/s pro 16xlink

-

Metalické

eSATA

Až 3 Gbit/s

2 m

Metalické