1 Úvod
1.2 Power Line Communication - parametry

Název pásma

Podhovorové

Hovorové

Středofrekvenční

vysokofrekvenční

Rozsah pásma

f < 300 Hz

f = 0,3 – 4 kHz

f = 4 – 150 kHz

f > 150 kHz

Užití

HDO

HDO

DS, DO, DM

Telefonní a úzkopásmové datové služby

Telefonní a širokopásmové datové služby

Příklady užívaných kmitočtů

0 Hz, 50 Hz

166 Hz, 217 Hz

300 Hz – 2500Hz

300 Hz – 3400Hz

316 Hz, 425 Hz

1050 Hz

3 – 95 kHz

9 – 95 kHz

95 – 148,5 kHz

40 kHz – 750 kHz

1 MHz – 30 MHz

Pro všechny tyto systémy se začal používat termín Power Line Communication (PLC), Power Line Telecommunication (PLT) nebo Power Line (PL) – ty však v sobě zahrnují jak širokopásmové, tak i úzkopásmové telekomunikační systémy na energetických vedeních. Jako přesnější označení pro širokopásmové systémy se začal používat termín Broadband Power Lines (BPL).

PLC systémy bývají svými odpůrci nejvíce kritizovány právě kvůli elektromagnetické interferenci, kterou produkují při svém provozu. Datový signál, který je injektován do energetického vedení se tedy může jevit pro ostatní sdělovací systémy jako zdroj rušení. U systémů PLC se samozřejmě v průběhu jejich vývoje projevovaly různé problémy v oblasti vzájemného ovlivňování s jinými sdělovacími prostředky. Problematika elektromagnetické kompatibility (EMC) musí být tedy i v oblasti PLC přísně sledována. Širokopásmový BPL signál, vyzařovaný do okolí silnoproudého rozvodného vedení, často překračuje přípustné meze současně platných mezinárodních EMC standardů. Ty však vznikly v určité historické době, a to zejména s ohledem na ochranu radiového příjmu od parazitních rušivých zdrojů. Kromě toho mohou mít PLC systémy různých generací a různých firem z hlediska rušivého vyzařování signálu značně rozdílné vlastnosti.

Z podstaty přenosu širokopásmových signálů po metalických vedeních však také vyplývá, že každé z nich může jistým způsobem vyzařovat určitý podíl energie signálu do okolního prostoru, a že do něj naopak může vstupovat určitý podíl signálů z jej obklopujícího elektromagnetického prostředí. Velikost těchto podílů je pak závislá především na konstrukci jednotlivých typů vedení a možnosti způsobů vazby signálů na vedení. Rušivé vyzařování širokopásmových signálů přenášených po metalickém vedení je tedy fyzikální skutečností, která platí jak pro silnoproudá, tak i pro slaboproudá vedení, a také i pro různé, relativně nové, telekomunikační systémy (např. ADSL a VDSL).