Miguel Soriano
Ivan Pravda
Studijní modul definuje a vysvětluje pojmy nutné pro základní orientaci studentů v oblasti síťové bezpečnosti, a to včetně přehledu bezpečnostních služeb a užívaných bezpečnostních mechanismů, vymezení typů útočníků v souvislosti s bezpečnostními hrozbami a riziky a popisu klíčových komponent bezpečnostního systému sítě.
Studijní modul poskytuje ucelený přehled o moderních bezpečnostních systémech. Je rozdělen do pěti bloků, resp. kapitol.
První kapitola definuje a vymezuje základní pojmy z oblasti síťové bezpečnosti, bezpečnostní služby a mechanismy. Druhá kapitola popisuje oblast možných bezpečnostních hrozeb a rizik, mezi které patří počítačové viry, červi, trojské koně; programy typu spyware a adware; útoky typu „Zero-Day“ a DoS (Denial of Service); odposlechy a krádeže dat; Spoofing a krádeže identity.
Třetí kapitola obsahuje popis klíčových komponent zajišťujících síťovou bezpečnost (antivirové programy, firewally, systémy pro detekci narušení, VPN a další). Čtvrtá kapitola uvádí přehled dalších metod zabezpečení sítí (tj. robustní ověřovací metody, zabezpečení integrity operačního systému, ochrana webových služeb, aj.)
Závěrečná pátá kapitola je věnována problematice mobilní bezpečnosti. „Chytré“ telefony (Smartphones) dnes hrají velmi důležitou roli na poli moderních komunikačních systémů a nikdo dnes nezpochybňuje jejich dopad a význam v každodenním životě. Avšak s ohledem na povahu těchto přístrojů a zařízení se objevují zcela nová bezpečnostní rizika a s nimi spojené typy útoků. V závěru kapitoly najdeme ilustrativní příklad, jaký užitek může přinést útočníkovi (Hacker) úspěšný útok na nedostatečně zabezpečený „chytrý“ telefon.
Informační bezpečnost, síťová bezpečnost, firewall, virus, systémy IDS, spyware.